Laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów może być opcją dostępną w twoim gabinecie stomatologicznym, ale leczenie nie jest przeznaczone dla każdego. Bezpieczeństwo i skuteczność produktu ma pierwszorzędne znaczenie dla osiągnięcia dobrego rezultatu z niewielkimi lub zerowymi efektami ubocznymi.

Jak działa laserowe wybielanie zębów

Laserowe wybielanie zębów odbywa się wyłącznie w gabinecie stomatologicznym i jest najdroższą metodą wybielania. Wybielanie jest stosowane do każdego zęba, a ciepło generowane przez laser zwiększa jego skuteczność, przyspieszając ostatecznie proces reakcji. Procedura ta wykorzystuje silny żel wybielający, który jest aktywowany i wzmacniaany przez laser w celu uzyskania szybkich rezultatów. Zgodnie z ADA, najczęściej stosowany wybielacz to żel nadtlenku wodoru, którego stężenie waha się od 25 do 40 procent.

W przypadku wysokich stężeń podejmowane są specjalne środki ostrożności w celu zmniejszenia wrażliwości zębów, jak również ochrony warg, dziąseł i innych tkanek jamy ustnej przed uszkodzeniem. Należą do nich:

  • zwijacze policzków
  • miękkie lub gumowe zapory do przykrycia dziąseł
  • odczulające pasty, które pomagają wzmocnić i utwardzić szkliwo
  • profesjonalne zastosowanie fluorku odkażającego

W przeciwieństwie do zaawansowanej technologicznie koncepcji, że same lasery mogą usuwać brud z zębów, sam laser nie zajmuje się oczyszczeniem. Dentyści muszą zastosować pastę nadtlenkową – albo nadtlenek wodoru, albo nadtlenek karbamidu, zarówno w większych dawkach niż normalnie, a następnie podgrzać ją laserem argonowym lub CO2.

W przypadku tac wybielających, nadtlenek sam uwalnia cząsteczki tlenu, które przenikają do zewnętrznej warstwy zęba, zwanej szkliwem, i rozkładają plamy w ciągu kilku godzin. Lasery są inne, ponieważ szybciej nagrzewają proces tlenowy.

Podczas gdy Ty przynosisz tacę do domu i nosisz ją nocą przez kilka dni lub tygodni (w zależności od stopnia odbarwienia), wybielanie laserowe ma na celu usunięcie wszystkich plam po 2-4 sesjach i trzydziestu minutach aplikacji (1 na 10 dni).

Etapy laserowego wybielania zębów

Jeśli zdecydujesz się na laserowe wybielanie zębów, Twój dentysta zastosuje ustaloną procedurę z kilkoma podstawowymi krokami:

Badanie przesiewowe

Zaleca się, aby kobiety w ciąży i młodzież opóźniały wybielanie laserowe, jeśli to możliwe. Jeśli przebarwienia zębów są poważnym problemem, nastolatki mogą poddać zęby wybielaniu pod ścisłym nadzorem lekarza dentysty.

Podczas wstępnego badania przesiewowego dentysta sprawdzi również, czy dziąsła nie cofnęły się, aby odsłonić znaczną ilość korzenia zęba. W takim przypadku zęby mogą wybielać nieco nierównomiernie, ponieważ korzenie zębów są odporne na wybielanie. Dentysta może być w stanie zaoferować alternatywę dla wybielania.

Leczenie wstępne

Następnym krokiem jest oczyszczenie zębów przez stomatologa lub higienistę. Zadba on również o to, aby wszystkie ubytki zostały wyleczone i wypełnione, ponieważ w przeciwnym razie roztwór wybielający może przedostać się przez ubytek do wnętrza zęba.

Leki

Każda forma wybielania zębów może powodować tymczasową wrażliwość, szczególnie u osób, które mają już pewną wrażliwość w zębach. Z tego powodu lekarz dentysta może przepisać niesteroidowe leki przeciwzapalne przed pierwszą sesją wybielania.

Wybielanie

Kiedy nadejdzie czas, aby rozpocząć wybielanie laserowe, pochyl się do tyłu w fotelu dentystycznym, jak zwykle, a dentysta użyje gumowej lub plastikowej osłony, aby utrzymać otwarte usta.

Następnie dentysta nałoży barierę na dziąsła, aby chronić je przed roztworem wybielającym. Bariera ta jest często stosowana jako żel, który twardnieje do warstwy ochronnej przypominającej gumę. Kiedy dziąsła są w pełni zabezpieczone, dentysta użyje strzykawki, aby nałożyć środek wybielający na przednią część zębów. Dentysta użyje lasera w kształcie długopisu, aby aktywować związek, który spowoduje jego spienianie się w miarę usuwania plam.

Gdy wszystkie zęby zostaną wybielone laserem, dentysta pozwoli, aby związek pozostał na zębach przez kilka minut, a następnie wytrze związek wybielający za pomocą małego narzędzia próżniowego. Następnie nakłada nową warstwę związku i powtarza proces aż trzy razy.

Będziesz wiedział, że zbliżasz się do końca sesji, gdy dentysta dokładnie wypłucze ci jamę ustną, a następnie delikatnie usunie warstwę ochronną z dziąseł.

Kontynuacja

Proces laserowego wybielania zębów nie jest trwały. Zęby mogą być ponownie zabarwione, zwłaszcza papierosami, napojami takimi jak kawa lub herbata, lub niektórymi produktami spożywczymi. Może zajść potrzeba zaplanowania kolejnej sesji wybielania; skuteczność wybielania widoczna jest od sześciu miesięcy do kilku lat.

Po sesji wybielania może się okazać, że Twoje zęby mają zwiększoną wrażliwość, szczególnie w pierwszych dniach. Różni się to w zależności od pacjenta; niektórzy zgłaszają brak czułości, więcej zgłaszają łagodną czułość, a kilku pacjentów porównało ją do uderzenia młotkiem. Dentysta może przepisać leki, aby uniknąć lub zmniejszyć czułość. Należy również skontaktować się z dentystą, jeśli okaże się, że dziąsła są białe lub obolałe, ale jest to mniej powszechne niż nadwrażliwość.

Jeśli jesteś gotowy na laserowe wybielanie zębów, zadzwoń dziś do profesjonalnego dentysty. Otrzymasz bardziej szczegółowy opis i uzyskasz odpowiedzi na wszelkie pozostałe pytania, które możesz mieć.